İletişim hayatımızın her alanında olduğu gibi günümüzün çoğunu geçirdiğimiz ofis hayatında da ana öneme sahiptir. Hazır ofis fiyatları artmış, işverenler evden çalışmayı teşvik etme eğilimindeyken, ofislerinde çalışanların ellerinde bir nimet olduğunu ve bu sosyal ortamı nasıl korumaları gerektiğine dair yazımızı sizlerle paylaşmak istedik. 

Pandemi sonrası artan home office çalışma akımı ve sanal ofis kullanma oranlarını göz önüne alırsak hali hazırda ofiste bulunan ekip arkadaşlarımızın sayısı azaldı. 

Ancak yine de bugün en çok iletişim kazasına maruz kalınan alanlardan biri ofis ortamında yaşanan iş iletişimleri oluyor. Bunun ana sebeplerinden biri farklı kültür ve çevreye sahip insanların aynı ortamda bir amaç uğruna bulunmaları ve bunu yaparken herkesin aynı yoldan ve doğru şekilde duygu ve düşüncelerini ifade etmek için farklı yollar seçmeleridir.

Amerika merkezli Gartner firmasının yaptığı araştırmaya göre iş hatalarının %70’i zayıf iletişimden kaynaklanıyor.

 

Sağlıklı iletişimin katkıları nelerdir? 

1- Takım olmayı güçlendirir

Birbirine güvenen, dürüst ve açık iletişimi kullanan bireylerin bir arada çalıştığını düşündüğünüzde beraber ne kadar kuvvetli olabileceklerini hayal edin.

2- Büyüme hızını arttırır

Netlik ve iletişimin zemin olduğu iş ortamlarında projelerin ve görevlerin hızlıca ve talimatlara uygun tamamlandığını görürsünüz.

3- İnovasyona katkı sağlar

Düşüncelerini ifade etmekten çekinmeyen ve açık iletişimin var olduğu bir iş ortamında yeni fikirlerin havada uçuşması çok da şaşırılacak bir durum olmasa gerek.

4- Verimlilik artar

Zamanında yapılmayan etkili ve açık iletişim size zaman, efor ve kaynak kaybı olarak geri döner.

5- Becerilerinizi geliştirir

Yöneticilerinizle kurduğunuz açık iletişim ve yöneticinizin size yönelik kurduğu açık iletişim saklı yeteneklerin ve fikirlerin keşfedilmesini sağlar. Belki de muhasebe departmanında şahane bir ‘marka uzmanı’ saklanıyordur, kim bilir?

Sonuçta, açık ve net kurulan her ortamda iletişim geliştirir ve sürdürülebilir ilişkiyi kurar.