Günümüzde ticaret yapmak istiyor iseniz, gerçek ya da tüzel kişilik olarak ticari bir işletme kurmayı düşünüyor iseniz, kendinize bir büro ya da bilinen adı ile bir işyeri kiralamanız ya da satın almanız gerekecektir. Tabii ki bunlar yüksek maliyet gerektiren işlemler olarak düşünülmelidir. Türk ticari kanunlarını ve vergi sistemini ya da vergi kanunlarını incelediğinizde, mutlaka sabit bir adresinizin bulunması gerektiğini anlayacaksınız. Bu sabit adresi elde edebilmeniz amacı ile bir dükkan, bir büro, bir ofis kiralamanız ya da satın almanız gerekecektir. Bunun ile kalmayacaktır. İçerisini döşemeniz, personel tutmanız yani sekreterya hizmeti için personel tutmanız ve aynı zamanda kira, elektrik, internet, su ve benzeri masraflar ile karşılaşmanız gerekecektir. İşte tüm işlemleri size sunacak bir sistem, üstelik çok cüzi bir miktar ile sunacak bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem günümüz şartlarında karşınıza hazır ofis olarak çıkarılmıştır. Hazır ofis ne işe yarar? Bu sistemin çalıştırılmasında yukarıda kısaca anlatılan herhangi bir maliyet ile karşılaşmazsınız. Herhangi bir işlem ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Hazır Ofise Gitmek Zorunda mıyım?

Tercih etmiş olabilirsiniz, örneğin Ankara'da yaşıyor olabilirsiniz ve hazır ofis Ankara hizmetini almış olabilirsiniz. Kiralama işlemini yapmış olabilirsiniz. Peki hazır ofise gitmek zorunda mıyım? Kiralama işlemini yapmanız ile birlikte, hazır olarak karşınıza çıkarılmış ya da sanal olarak karşınıza çıkarılmış bu ofislere gitme zorunluluğunuz tabii ki bulunmamaktadır. Siz işlemlerinizi ya da ticari faaliyetlerinizi dışarıdan sürdürebilirsiniz. İstediğiniz yere, yurtiçinde ya da yurtdışında istediğiniz şehre gidebilirsiniz. İşlerinizi takip edebilirsiniz. Ofise uğramanız, kiraladığınız, hazır olarak kiraladığınız ofise uğramanız şeklinde bir sistem, bir uygulama bulunmamaktadır. Tabii ki zorunlu değilsiniz. Sadece toplantı yapmak, ticari işlemler kapsamında müşterilerimiz ile ya da oluşturmuş iseniz ekiplerimiz ile toplantı yapmak istiyor iseniz, bu ofislerin toplantı salonlarını kiralama hizmetini gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca bu durumda kiraladığınız toplantı salonlarına gitme gibi bir işlemi yapmak zorunda kalacaksınız.

Hazır Ofiste İşler Nasıl Yürüyor?

Peki gitme zorunluluğu bulunmadığına göre, hazır ofis anlayışında işlemler nasıl yürümektedir? Örneğin hazır ofis Ankara hizmetinde, Ankara'da bir sanal büro meydana getirildiğinde, siz uğramadığınız halde işlemleri kimler ve nasıl takip etmektedir? Hazır ofiste işler nasıl yürüyor? Sizin adınıza sekretarya hizmetleri bu ofisler tarafından, hazır olarak karşınıza çıkarılmış ofisler tarafından görevlendirilen personeller ile yürütülmektedir. Siz sekreterya hizmetleri için herhangi bir personele ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Şirketinize herhangi bir kurum ya da kuruluştan, resmi kurum ya da kuruluş veya özel sektörden tüzel ya da gerçek kişiliklerden gelen her türlü evraklar alınır, telefonlarınıza bakılır. Kullanılacak ise fax iletişim seçeneği değerlendirilir. Elektronik postalar alınır, organizasyonlar gerçekleştirilir. Tüm hizmetler kusursuz bir şekilde verilir ve her bir işlem hakkında yasal olan ya da özel kurum kuruluşlardan gelen her türlü evrak, belge hakkında, anında tarafınıza bilgi verilecektir ve işlemler sağlıklı bir şekilde 7 gün, 24 saat boyunca yürütülecektir.